Конспект уроку з російської на тему "синоніми". Конспект уроку з хімії Тема: «Ковалентний хімічний зв'язок, її види»

Урок російської мови у 3 класі з УМК «Перспективна початкова школа» з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

ТЕМА: СИНОНІМИ.

МЕТА: Ознайомити із поняттям «синонім», його призначенням; вчити знаходити і виділяти синоніми групи слів, підбирати синоніми, редагувати текст, використовуючи синоніми. Закріплювати вміння працювати з тлумачним словником. Розвивати словниковий запас, увага, пам'ять. Формувати вміння працювати у парі, вивчати взаємовиручку.

ОБЛАДНАННЯ: підручник російської мови, робочий зошит, тлумачний словник, індивідуальні картки, електронні матеріали (слайди).

ХІД УРОКУ.

I. Організаційна частина.

Сьогодні ми познайомимося з новою групою слів, як вона називається, ви мені скажіть самі, якщо справитеся з першим завданням і будете особливо уважними. А почнемо ми наш урок із повторення словникових слів.

ІІ. Робота зі словниковими словами.

Перед вами ребус. Щоб вписати слова необхідно розгадати загадки.

Слайд №1.

Слайд №2

  1. Частина дороги, якою рухаються автомобілі.
  2. (Ребус).
  1. День, коли всі відзначають визначну подію
  2. У будинок чужого не пущу,

Без господаря сумую.

  1. Зернова культура.
  2. Людина, яка завжди виручить у біді.
  3. (Ребус)

ІІ. Нова тема:

1. Підібрати до кожного слова близькі слова за значенням.

Шосе -

дорога

Авто -

Автомобіль

Свято -

Веселощі

Собака -

Пес, щеня

Пшениця

хліб

Товариш -

друг

Мороз -

Стужа, холод

Слайд №3.

Що спільного у цих пар слів? (Значення, частина мови)

Чим відрізняються? (по-різному вимовляються)

Такі пари слів мають свою назву, яка захована в кросворді. Хто знайде слова

Слайд №4.

Підсумок: що ми називатимемо синонімом? (Діти формулюють правило як зрозуміли)

2. Робота з правилом у підручнику.

Відкриємо підручник і прочитаємо правило на сторінці 64. Чи правильно ми його вивели?

Яке значення має бути у синонімів?

Якою частиною мови вони мають бути?

3. Фізмінутка.

Давайте спробуємо підібрати синоніми до слів, які я вам називатиму. При цьому ви супроводжуватимете їх рухами.

ЙТИ – КРОКАТИ

СКАКАТИ - стрибати

КИДАТИ – КИДАТИ

Споруджувати - будувати

РОЗДУМЛЯТИ – БУДУВАТИ

БАЛУВАТИСЯ – пустувати

ЇСТИ ЇСТИ

ЗВІРКАТИ – БЛИСТАТИ

4.Робота з тлумачним словником

У зошиті на друкованій основі на стор. 43, виконаємо завдання № 39. Знайти слова в тлумачному словнику. У словникових статтях знайди синоніми, за допомогою яких дано тлумачення цих слів. Поруч із кожним словом напишіть його синонім. (Діти працюють у парах)

Віщун -

Делікатний -

Заворожений -

Вишуканий -

Кавардак -

Нав'язливий -

Охайний -

Проказа -

Чарівник -

Слайд №5.

5.Значення синонімів.

Кожен з вас має картку.

Прочитайте групу слів та назвіть, що їх поєднує.

Слайд №6.

- Що поєднує слова? (Сенс, частина мови)

Навіщо потрібні, хіба недостатньо одного слова? (дають більш точну характеристику предмету, дії, якості)

Виділіть у кожній групі слово, яке характеризують якість найбільшою мірою.

6. Редагування тексту.

У підручнику на стор. 65 виконаємо завдання №54. Мишко склав розповідь. Який недолік є в оповіданні?

Переробимо оповідання, використовуючи різні синоніми, які є у словамаленький.

Слайд №7

III.Підсумок уроку: Що таке синоніми?

Навіщо потрібні синоніми?

Хто навчився підбирати синоніми?

IV.Домашнє завдання: Записати текст, який відредагували на уроці, стор.65 №54.


ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
___________________Синоніми._______________________

(Тема урока)

ПІБ (повністю)

Медова Надіфа Мухматівна

Місце роботи

Гімназія

Посада

Викладач

Предмет

Російська мова та література

Клас

Тема та номер уроку у темі

Лексика 5-й урок

Базовий підручник

    Мета та завдання уроку

Мета: поглиблення знань про синоніми, отримані у початковій школі.

Завдання:

- навчальні: підбирати синоніми до цього слова; використовувати синоніми у мові відповідно до їх стилістичних особливостей; навчити самостійно поповнювати свої знання.

- розвиваючі: дати визначення синонімів, навчити розрізняти синонімічні відтінки, значення, емоційні забарвлення та стильову неоднорідність, працювати зі словниками синонімів.

- виховні: розвинути почуття гордості за настільки багату синонімами мову.

    Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань.

    Форми роботи учнів: колективна, індивідуальна, ігрова.

    Необхідне технічне обладнання: презентація, медіа-проектор, словники, листи самоконтролю.

Структура та перебіг уроку.

СТРУКТУРА І ХІД УРОКУ

Етап уроку

Назва використовуваних ЕОР

(із зазначенням порядкового номера з Таблиці 2)

Діяльність вчителя

(із зазначенням дій з ЕОР, наприклад, демонстрація)

Діяльність учня

Час

(за хв.)

Організаційний момент

Проектор(1)

Демонстрація

Читання, осмислення

Перевірка домашнього завдання

Проектор(1)

Демонстрація

Повторення

Пояснення нової теми

демонстрація

Освоєння нової теми

Закріплення вивченого

Інтерактивна дошка(3)

демонстрація

Закріплення вивченого

демонстрація

Закріплення вивченого

_______Синоніми___________________________________

(Тема урока)

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТОВУВАНИХ НА ДАНОМУ УРОКУ ЕОР

Назва ресурсу

Тип, вид ресурсу

Форма пред'явлення інформації(ілюстрація, презентація, відеофрагменти, тест, модель тощо)

Проектор

Текст та зображення

Ілюстрація, презентація.

http:// www. .

http://school-collec .

Зображення

Презентація

http: .

Інтерактивна дошка

Презентація

http: .

    Організаційний момент. Епіграф

Багато російських слів самі собою випромінюють поезію, подібно до того, як дорогоцінні камені випромінюють таємничий блиск.(К. Паустовський). (слайд 1)

Вчитель: Слова бувають різні-

То слушні, то пусті.

То чесні, правдиві,

То улесливі, фальшиві.

Є слово – втіхи

І слово – удушення… (В. Полторацький).

Зверніть увагу на епіграф нашого уроку. Як ви знаєте його значення?

Хлопці, мені хотілося б, щоб ви самі сформулювали тему нашого уроку та мети.

    Слідами домашнього завдання.(слайд 2)

- Продовжимо вивчення розділу лексики. Проведемо невелику розминку, щоб повторити досліджене.

*Який розділ науки про мову ми вивчаємо? (Лексика).

*Згадайте, що ми вже знаємо про лексику.

*Що таке омоніми? Дайте визначення.

*Назвіть омоніми, які ви записали вдома. (Упр. 345).

*Про які слова йдеться? (Слайд 3)

Ми слова з російської мови,
З рідної мови!

Однаково нас пишуть,
Однаково нас чують.

Але важлива не лише зовнішність,
Тому не поспішай;
Не завжди потрібна поспішність,
Ти до сенсу дістанься.

На зразок начинки,
Сенс захований у серединці.
Подібним особам всупереч
Ми за змістом – далекі.

(Я.Козловський)

(Йдеться про омонімів).

*Що таке стежка?

Наведіть приклади стежок з тексту. (На столах картки із завданням. Робота в парах). (слайд 4)

Спить ковила. Рівнина дорога

І свинцевої свіжості полин.

Жодна батьківщина інша

Не увіллє мені в груди мою теплиню.

Світло місяця таємниче і довге,

Плачуть верби, шепочуть тополі.

Але ніхто під окрик журавлиний

Чи не розлюбить вітчі поля.

(С.Єсенін)

III. Перехід до вивчення нову тему.

Диктант з наступним частковим синтаксичним та пунктуаційним розбором.

(Першу пропозицію діти розбирають у зошитах, а друге та третє виконується двома учнями на дошці).

Завдання:

    Місяць – небесне тіло.

    Ніч пройшла під великим чистим місяцем, і до ранку ліг перший мороз. (М.Пришвін)

    Над горою молодий місяць зачервонів, до верху ріжками заходить. (Л.Толстой)

Завдання: пояснити пунктограми, зробити синтаксичний аналіз пропозицій, накреслити схему.

Знайдіть слова, які називають той самий предмет, але по-різному (місяць, місяць).

Порівнюємо за стилем першу пропозицію з другим та третім; переконуємося, що у ньому слово місяць замінити словом місяць не можна.

Місяць – сувора наукова назва конкретного небесного тіла, однієї із планет Сонячної системи, найближчого супутника Землі. У науковій та книжковій мові для позначення цього предмета вживається одне слово «місяць».

Більшість слів у російській мові, як і більшість людей, живуть не поодинці, а сім'ями. У мові слова, об'єднані в сім'ю називаються синонімами.

Учні записують тему уроку у зошитах.

І як членів однієї сім'ї, при всій їх несхожості один на одного, об'єднує щось, так і синоніми, відрізняючись один від одного відтінками лексичного значення і вживання в мові, все ж таки позначають одне і те ж.

Учні роблять висновок, що місяць та місяць – синоніми.

Що таке синоніми? (учні самі повинні вивести правила, що синоніми - це слова однієї й тієї частини мови, близькі за значенням, за змістом, але різні формою – звучання, написанню). (слайд 5)

Складання синонімічних рядів.(слайд 6)

Учні пояснюють значення кожного синоніма у ряду, вказують у чому відмінність.

Красуня, спека, запально, поголос, лось.

С л о в а д л я з прав ок: спека, красуня, жар, задерикувато, пекло, жарища, чарівниця, жариня, нестримно, слух, толк, слава, сохач, розмови, сохатий, слух.

Слід пам'ятати, що тотожних слів у мові майже немає. Називаючи те саме, синоніми зазвичай характеризують предмет чи явище дещо по-різному. Різноманітність відтінків, властивих синонімам, вимагає особливої ​​уваги вибору потрібного слова з синонімічного ряду.

    Знайомство зі словниковими статтями словника синонімів.

(Вчитель роз'яснює структуру та правила користування зі словником синонімів).

    Закріплення матеріалу.

    Робота з теоретичним матеріалом (стор. 144-145).

    Виконання вправи №349 (усно).

3. Гра: (Назвіть слова, які визначені в такий спосіб)

а) в одному значенні синонім слово множина, в іншому – антонім слова суша (море)
б) синонім місяця та омонім дванадцятої частини року (місяць).
в) синонім слову перемога і омонім слову, що означає сорт полуниці (вікторія)
г) синонім до фразеологізму на краю світу, антонім до двох кроків (за тридев'ять земель).

V. Виконання завдань за групами.

(Учні діляться на три команди: «Розумні», «Смисливі», «Мудрі»).

Ваше завдання в тому, що ви повинні правильно відповісти на запитання та набрати бали. Наприкінці за кількістю балів дізнаємось, яка команда виправдала свою назву.

(Питання та завдання відображаються на інтерактивній дошці).

(Утруднені учні звертаються до словника синонімів).

Завдання 1. (Слайд 7)Підберіть синоніми до слів:

Аплодувати-

Здібний-

Завдання 2. (Слайди 8-14)Підберіть синоніми до слів:

Перстень-

Запитання.(Слайд 16) Чим відрізняються синоніми в утворених парах?

Завдання 3. (Слайд 17)Продовжіть синонімічний ряд:

Охороняти-

Нескінченний-

Завдання 4. (Слайд 15)Замініть ці іншомовні за своїм походженням слова російськими синонімами:

Актуальний, імітація, антракт, тріумф, преса, фінал, шеф.

VI. Опишіть картину, використовуючи якнайбільше синонімів та синонімічних рядів.(Репродукція картини). (Слайд 18)

Засвоєння нових знань 1 Урок

... конспектів уроків, що проілюструють наші пропозиції. Технологія аналізу урокуМета відвідування уроку ... уроку теміі цілі уроку? Яких етапів урокутут не вистачає? 43. Ознайомтеся з планом урокуу І класі. Тема... словотвір, синоніми, ...

  • Конспект уроку з хімії Тема: «Ковалентний хімічний зв'язок, її види»

    Урок

    Гуленіна Ксенія Олександрівна 2012 р. Конспект уроку Тема уроку: «Ковалентний хімічний зв'язок, ... будинок - 1 хв План-конспект урокуОсновні етапи уроку, час Методи Зміст навчального... ви повинні пам'ятати, що синонімомковалентного зв'язку є атомна...

  • Тема: Синоніми.
    Мета уроку: дати поняття синонімів та його ролі у промови.
    Завдання:
    навчальні: навчити розрізняти
    синоніми з різними відтінками значень;
    емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;
    розвиваючі: розвивати вміння підбирати синоніми до цього слова, використовувати
    синоніми у мові, розвивати монологічну мову учнів;
    виховні: виховувати любов до слова, інтерес до російської.
    Заплановані результати:
    Особистісні УУД: формування інтересу до російської;
    Метапредметні УУД: розвиток логічного мислення: зіставлення, аналіз,
    навички самоконтролю, взаємоконтролю; вміння працювати індивідуально та в групі, знаходити
    загальні рішення, викладати свою думку та аргументувати свою точку зору; визначення мети
    майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінка досягнутих
    результатів.
    Предметні УУД: розширення понятійної бази про лексику російської; за допомогою
    практичних завдань забезпечити розуміння учнями ролі синонімів з різними
    відтінками значення.
    Тип уроку: розширення та закріплення отриманих знань.
    Форми роботи: індивідуальна, робота в групах, колективна
    Обладнання: підручник, презентація, комп'ютер, роздатковий матеріал.
    Синоніми – це точність, виразність, багатство
    нашої мови.
    I Оргмомент
    Хід уроку
    Зелений та таємничий
    Серед моря острів спить.
    І треба нам єдиний
    Шлях вибрати, що лежить
    Через моря Пізнання
    На гори Майстерності,
    Минаючи дуже топкі
    Небезпечні місця.
    У країні далекої Лексики
    Шукайте ті шляхи,
    Які вас до знань
    Допоможуть навести.
    Сьогодні на уроці ми продовжимо освоювати терени країни Лексики. Вчора ми
    познайомились із новою її губернією, яка називається…?
    Правильно, Синонімія.
    Запишіть у Дорожніх нотатках дату. Під час нашої вчорашньої подорожі кілька
    районів губернії Синонімії залишилося недослідженими, ми сьогодні поїдемо знайомитися з
    ними. Нам належить дізнатися, яку роль грають синоніми в мові, які багатства мають і
    що дарують тому, хто вміє користуватися їхніми багатствами.

    ІІ. Актуалізація знань
    Оскільки перепустку на територію цієї губернії ми оформили ще вчора, то сьогодні нас
    чекає лише невелика лінгвістична розминка, що допомагає освіжити знання.
    Вставте недописані слова.
     Усі слова мови _________________ (лексика).
     Розділ лінгвістики, що вивчає лексику _______________ (лексикологія).
     Слова, що мають одне лексичне значення ___________________(однозначні).
     Слова, які мають кілька лексичних значень _____________ (багатозначні).
     Слова, однакові за звучанням та написанням, але різні за значенням ____________
    (Омоніми).
     Слова, різні за звучанням та написанням, але близькі за лексичним значенням
    ___________________________
     Чи є синонімами слова радість, сміятися? Чому?
    ІІІ. Тренувальні вправи.
    1. Редагування тексту + індивідуальне завдання за карткою
    І ось ми вийшли надвір. А тут…
    Проходять тролейбуси, проходять автобуси, легкові машини.
    Чи сподобалося вам таке продовження нашої розповіді про подорож?
    Давайте виправимо його.
    (Слова для довідок: велично пропливають, шалено мчать, їдуть, проносяться.)
    Що ми використали, виправляючи пропозицію?
    У чому допомогли, навіщо послужили синоніми?
    Висновок 1: Синоніми використовують, щоб не повторювати те саме слово, щоб уникнути
    повторів.
    2. Роль синонімів та повторення однорідних членів.
    Пропозиція стала, звичайно ж, кращою, але на вулиці все одно шум і суєта. Давайте
    проїдемо за місто і опинимось у зимовому лісі.
    Гарно? Нам доведеться описати побачену красу.
    Виберіть із синонімів, даних у дужках, найбільш підходящий для цього
    пропозиції.
    Зимовий ліс
    Зима (сховалася, зникла, причаїлася) у дрімучому лісі. (Кружляють, в'ються,
    обертаються) у повітрі (легкі, невагомі) сніжинки. (Мохнаті, кудлаті, кудлаті) ялинки
    (сховалися, укуталися) білою пухнастою ковдрою. Сніг (світиться, сяє, сяє) на сонці. І
    (дрімаючий, густий, глухий) ліс тепер уже не здається таким (похмурим, темним).
    Чому ми не могли використовувати всі синоніми, дані в дужках як однорідні
    члени, записуючи все поспіль? Що розрізняє ці синоніми у цих рядах?


    3. Перевірка індивідуального завдання за карткою
    Картка
    Вставте на місці перепусток відповідні за змістом слова
    На нас дивиться симпатичне…. обличчя дівчини. Її лукава, ... посмішка, сміються, ... очі
    змушують і нас посміхнутися та порадіти її щастю. Життєрадісний, ... настрій
    передається нам, і, напевно, тому так приємно, дивитися на цю дівчину, милуватися її

    одягом.
    Сукня дівчини із прозорого,… матеріалу. Воно підкреслює ніжність та молодість
    Арсеньєвої, її вишуканий, ... смак.
    Відчуття радості… залишається від цієї картини.
    Слова
    задерикувата,
    довідки:
    для

    хитрою;
    приємне, миле; просвічуючий, просторий; веселий, завзятий, жвавий, радісний,
    тріумфуючий,
    витончений,
    тонкий; втішний, милий; тріумф, веселощі, пожвавлення, свято, торжество, повнота життя.
    Зробити висновок: чи потрібні були вам синоніми при виконанні завдання і для чого.
    Висновок 2: Синоніми служать, для більш точного опису предмета, явища або
    оптимістичний;
    променистий,
    кокетлива,
    сяючий,
    світлий;
    бадьорий,

    стану. Для тонкого розмежування відтінків сенсу.
    Слово вчителя: Це портрет Олени Миколаївни Арсеньєвої, яка була вихованкою
    Смольного інституту шляхетних дівчат і фрейліної імператриці Марії Федорівни. Ця
    картина написана відомим російським художником портретистом Володимиром Лукичем
    Боровиковським. Йому позували вельможі, генерали і навіть Катерина ІІ.
    4. Знайомство з поняттям «градація»
    Але подивіться, доки ми з вами записували висновок, у лісі щось змінилося.
    Бурани, завірюхи та хуртовини,
    Як багато з ними канітелі,
    Як багато шуму, штовханини,
    Як набридли вони мені! -
    Так пробурчав мороз похмурий
    І річку в кригу скував без галасу.
    Знайдіть синоніми. Підкресліть їх.
    Чи однакові вони у своєму лексичному значенні? В чому різниця? (Ступінь прояву)
    Випишіть ці слова у порядку зростання прояву ознаки.
    Перед вами приклад градації.
    Подивіться на екран
    Слайд
    Дерево велике, величезне, величезне.
    Як розташовуються дані синоніми? (у міру зростання ознаки).
    Зернятко - маленьке, крихітне, ..... Продовжіть ряд.
    Як розташовуються слова? (у міру спадання)
    Це також градація
    Градація розташування ряду слів (зазвичай синонімів) за ступенем наростання або
    послаблення їх смислового та емоційного значення. При такому розташуванні слів досягається
    особлива виразність, сила враження. Це ще один засіб виразності.
    Навіщо ще використовуються синоніми у мові, частіше у художніх творах?
    Висновок 3: Синоніми надають особливої ​​виразності мови.
    5. Індивідуальна робота з карток для слабоуспіваючих
    Картка
    Розташуй у міру зростання наступні синоніми:
    Поспішати, поспішати, тікати
    Хоробрий, відважний, сміливий.
    Лютий, лютий, злий (ворог).
    6. Знайомство з поняттям «контекстні синоніми»

    А давайте згадаємо «Казку про рибалку та рибку». Скільки разів ходив дід до моря? А
    море при цьому залишалося однаковим? Поспостерігаємо.
    Ось він пішов до синього моря;
    Бачить, море трохи розігралося ...
    Ось він пішов до синього моря;
    Помутилося синє море.
    Пішов старий до синього моря;
    Не спокійне синє море.
    Дідок вирушив до моря,
    Почорніло синє море.
    Ось іде він до синього моря,
    Бачить, на морі чорна буря.
    Підкреслимо слова, що описують стан моря. Вони близькі за значенням, але відрізняються
    ступенем прояви ознаки. Тобто який засіб виразності використано? Але
    Крім ступеня прояви ознаки їх розрізняє ще щось. Чи можемо ми їх назвати
    синонімами у прямому значенні цього слова? (Ні. Вони синонімічні лише у цьому тексті.)
    Це контекстні синоніми.
    Якими новими поняттями збагатилася наша мова?
    На якому уроці нам знадобляться ці знання?
    Як ви вважаєте, чому змінювалося море?
    Чи тільки бабою про жадібність говорив А. З. Пушкін? Про що говорить його відоме
    висловлювання про казки? Який «натяк» та «урок» у цій казці?
    7. Пояснення домашнього завдання: Попрацюйте вдома з казками та підберіть 3
    приклад градації або контекстних синонімів.
    8. Дослідницький проект учня
    А тепер продовжимо подорож із метою освоєння нових багатств синонімів.
    Виявляється, у них є ще одна особливість, про яку розповість …….. (стилістичне
    вживання.)
    Склад синонімів російської мови вивчається вже понад 200 років (перший синонімічний
    словник вийшов 1783 р., його автором був відомий російський письменник Д.І. Фонвізін).
    Сучасна наука досягла великих успіхів у вивченні та описі лексичної синонімії.
    Особливу цінність становлять словники синонімів. Письменники та перекладачі віддають перевагу
    «Словник синонімів російської мови» З.Є. Олександрової (перше видання 1968 р.)
    У безпосередній промові повсякденного спілкування ми також вживаємо синоніми, але не
    замислюємося про їхнє значення. А вони тим часом служать для вираження наших почуттів та емоцій,
    можуть показати наш рівень культури.
    Наприклад,

    будь-який:
    жінка,

    дитина,
    Впасти може
    слово).
    Шльопнутись – слово розмовного стилю, вживається, коли ми іронізуємо над своєю
    незручністю.
    Впасти – стиль розмовний. Відтінок сенсу: якщо впасти сказано про людину, то це означає
    "впасти без сил", про дерево, будівлю - "впасти несподівано, важко".
    Побажання, щоб людина пішла так само, може бути виражена по-різному.
    Ідіть, сховайтеся, зникніть, забирайтеся. (В останньому звучить грубо, і видає рівень
    (нейтральне
    старий

    культури говорить)
    Висновок 4: Синоніми можуть мати стилістичне та емоційне забарвлення.
    IV. Підсумок уроку
    1. Прочитайте, що вийшло у нас у записах про синоніми?
    Як наші висновки перегукуються з епіграфом на урок?
    2. Ось і добігає кінця наша сьогоднішня подорож. І мешканці губернії Синонімії
    хотіли б дізнатися, наскільки добре ви зрозуміли та оцінили їх багатства. Для цього слід вирішити
    невеликий тест.
    1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ.
    А) змагання
    Б) боротися
    В) боротьба
    2. Яке з цих слів не є синонімом до слова АКУРАТНИЙ?
    А) охайний
    Б) охайний
    В) акуратно
    3. Який із цих рядків є синонімічним рядом?
    А) добрий – співчутливий – людинолюбство
    Б) легкий – повітряний – невагомий
    В) молодість – юність – молодіти
    Взаємоперевірка та виставлення оцінки. Колективна перевірка та виставлення оцінки
    самому собі.
    V. Рефлексія
    Закінчіть рядок
    Сьогодні я повторив(ла) ______________________________________________________________
    Сьогодні я познайомився(ась)________________________________________________________
    Я дізнався(ла), що_____________________________________________________________________
    Вважаю, що_______________________________________________________________________
    Мені було цікаво_________________________________________________________________
    Мені було нецікаво______________________________________________________________
    VI. Домашнє завдання
    Закінчилась наша сьогоднішня подорож, але ми не прощаємось із країною Лексикою. на
    наступному уроці на нас чекає знайомство з новою її областю. Підготуємось до зустрічі з нею,
    виконавши домашнє завдання:
    у художній літературі знайти приклади градації чи контекстних синонімів.
    прикладу) або вправа

    Тема урока : «Синоніми»

    Тип уроку : урок відкриття нових знань

    Цілі уроку:

    1.Освітні: познайомити звизначенням синонімів; з різними відтінками значень синонімів, емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю; за участю синонімів у мові; зі словниками синонімів.

    2. Практичні: удосконалювати вмінняпідбирати синоніми до цього слова; вживати синоніми у мові відповідно до відтінків значень та стилістичними особливостями, користуватися словником синонімів.

    3. Виховні: виховувати почуття поваги та любові до Батьківщини, природи, почуття прекрасного, долучити до музики, живопису, удосконалювати читацький смак.

    4. Розвиваючі: збагачувати словниковий запас учнів; навчати порівнянню, вмінню виділяти головне, систематизувати, пояснювати поняття; розвивати творчі здібності учнів.

    Завдання уроку:

      Освітні:

    розвивати вміння формулювати визначення понять;

    розвивати вміння знаходити синоніми у тексті;

    формувати вміння використовувати синоніми у мові;

    розвивати вміння розрізняти синоніми у тексті;

    збагачувати словниковий запас учнів;

    удосконалювати орфографічні вміння;

    вчити розрізняти синоніми за відтінками значень, емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

    розвивати вміння підбирати синоніми до слова.

      Розвиваючі:

    здійснення системно-діяльнісного підходу;

    розвиток критичного мислення;

    розвиток уваги;

    розвиток уміння формулювати та доводити свою точку зору;

    розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

    розвивати вміння застосовувати нові знання;

    розвиток творчих, мовленнєвих здібностей учнів;

    формування логічних умінь;

    розвиток вміння спиратися на відоме, на свій суб'єктивний досвід;

    розвиток уміння формулювати проблему;

    розвиток уміння групової та парної роботи.

      Виховні:

    виховання інтересу та поваги до рідної мови;

    виховання ціннісного ставлення до слова;

    створення сприятливої ​​атмосфери підтримки та зацікавленості, поваги та співробітництва;

    взаємодія учнів у груповій та парній роботі: розвиток поваги один до одного.

    Заплановані результати:

    пізнавальні : самостійне виділення та формулювання пізнавальної мети, усвідомлене та довільне побудова мовленнєвого висловлювання в усній формі, вибір найбільш ефективних способів вирішення завдань, структурування знань;

    особистісні: встановлення зв'язку між метою навчальної діяльності та її мотивом, самовизначення;

    регулятивні : цілепокладання, планування, оцінка результатів роботи, внесення необхідних доповнень і корективів у план та спосіб дії у разі розбіжності еталона, реальної дії та її результату;

    комунікативні : планування навчального співробітництва з учителем та однолітками, дотримання правил мовної поведінки, вміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

    Обладнання:

    мультимедійна презентація до уроку;

    підручник, словники російської (орфографічний, тлумачний, синонімів); картки індивідуальні.

    Методи та прийоми : словесні, наочно-практичні, проблемного викладу, самоконтролю

    Структура уроку:

      Організаційний етап.

      Актуалізація знань.

      Постановка навчальної задачі.

      Засвоєння нових знань та первинне закріплення.

      Хвилина релаксації

      Закріплення дослідженого матеріалу.

      Рефлексія діяльності (підбиття підсумків заняття).

      Інформація про домашнє завдання (коментування), оцінювання за урок.

    Хід уроку.

      Організаційний момент; мотивація до навчальної діяльності. Принцип психологічного комфорту.

    Вітальне слово вчителя.

    - Доброго дня, хлопці. Давайте подивимося один на одного і посміхнемося. Говорять, «усмішка – це поцілунок душі». А тепер давайте повернемося до наших гостей і поділимося своїми усмішками, голосно скажемо: «Доброго дня!». Сідайте на свої місця. Я радий, що у вас гарний настрій, і сподіваюся, що ми з вами сьогодні дуже дружно та активно попрацюємо.

    Привітання учнів.

      Актуалізація колишніх знань .

      Дайте відповідь на питання:

    – Що таке лексика?– Яка наука про мову вивчає лексику?- Які слова називаються однозначними? багатозначними?- Що таке омоніми?- Що таке антоніми? 2. Випишіть словосполучення із багатозначними словами у перший стовпчик, а з омонімами у другий. вид на море – вид спорту шовкове полотно – полотно конвеєра кирпатий ніс – ніс літака весільне вбрання – наряд міліції ковальський горн - дзвінкий горн вал, що обертається – міський вал ловити м'яч – ловити момент аркуш паперу – капустяний лист
      Дзвінок. Формування нових понять та знань.
      Словникова робота.
    Громада, громіздка, громіздка, величезний. ____________________ Громада – величезний предмет, щось дуже велике. (Тлумачний словник російської С.И.Ожегова.)
      Лексична розминка.
    Завдання: підберіть до цих слів інші прикметники, які характеризують предмет, позначаючи його ознака великий розмір. Громіздкий, величезний,…
      Ознайомлення з новими поняттями.
    Синоніми слова однієї частини мови, різні за звучанням і написанням, але мають однакове або дуже близьке лексичне значення. Група синонімів, що складається з двох або більше слів, називаєтьсясинонімічним рядом . Можуть бутисинонімічні ряди іменників (робота - праця - справа - заняття) ; прикметників (Вологий – мокрий – сирий) ; дієслів (бігти – поспішати – поспішати) ; прислівників (тут – тут) ; фразеологізмів (переливати з порожнього до порожнього – носити воду решетом) .

    Зміна.

    Що трапилося у п'ятому класі?Що за шум тут, що за гамір?Скачуть Таня, Вітя, Саша,Стрибають Наташа з Машею.Засміялися Толя з Пашею,Приснули від сміху Даші,Захихотів і Захар.Повз парт мчить Сонька,А за нею біжить Оленка,Мчать, нікого не бачачи,Женька, Оля, Надя, Діма,І летять на весь опорОлена, Галя та Єгор.А осторонь, біля віконця,Дуже тихо, про себе,Вчить правило, мабуть,Учень – відмінник Гена.Що тут сталося?Це просто ЗМІНА!Словом, все тут гаразд!Знайти синоніми у цьому вірші.
    4. Використання синонімів у художніх текстах.Синоніми допомагають найточніше висловити думку. Працюючи над лексикою своїх творів, письменники вибирають із безлічі слів те, що найбільш правильно передає необхідний відтінок сенсу. Умовилися я та мамаДочекатися вихідного дняІ подивитися гі-гі-то-пама…Ні, гі-попо-то-попама…Ні, гі-то-по-потама…Хай мати скаже за мене!Увійшли у відчинені воротаІ побігли ми вдвохПодивитись на гі… на бегемота.Ми частіше так його звемо.Я думаю, гіпопотамаЗвати так важко для того,Щоб сторож із глибокої ямиРідше викликав його. С.Я.Маршак
      Фізкультхвилинка.
      Осмислення. Формування нових умінь та навичок.
      Робота з вправою у підручнику.
      Відзначити послідовно прикметники за ступенем зростання ознаки.
    1) величезний велетенський величезний великий 2) божественний Вродливий розкішний чудовий
      Практична вправа з добору синонімів.
    скупий
    Завдання. Підберіть синоніми до таких слів: скупий, кидати, очі, поспішати, ворог, товаришу.
    Перевірте себе: скупий
      Практична вправа.
    Завдання. Знайдіть у ряді синонімів розмовні та просторічні слова:
    Болтати – розмовлятиЗасудження - головомийкаБродити - бовтатисяДутися - сердитисяШукати - копатисяЗавдання. Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку . 1) Партизани відобразили все... супротивника. Вся природа чекала... весни(Атака, наступ). 2) Вчитель регулярно проводив... із батьками. Він сплатив поштою... по телефону(розмова, розмова). 3) З вікна відкривався гарний... на морі. ... у романах Тургенєва відіграє важливу роль(Вигляд, пейзаж).

    VI. Рефлексія . Дайте відповідь на питання: - Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?- Які слова називають синонімами?- Що таке синонімічний ряд?- Чи синонімами будуть наступні слова:інтерес, цікавий, цікавитися ? - Чи синонімами будуть наступні слова: чудовий, краса?

    Тест

    1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ. А) змаганняБ) боротися В) боротьба2. Яке з цих слів не є синонімом до слова ШВИДКО? А) швидко Б) швидко В) швидкий3. Який із цих рядків є синонімічним рядом? А) добрий – співчутливий – людинолюбствоБ) легкий – повітряний – невагомийВ) молодість – юність – молодіти
      Домашнє завдання.

    Конспект уроку російської мови у 5 класі «Синоніми»

    Тема урока : «Синоніми»

    Тип уроку : вивчення нового матеріалу

    Цілі :

    1. Загальноосвітні : сформувати в учнів поняття про синоніми; удосконалювати навички грамотного листа; сприяти формуванню навичок правильного використання синонімів у мовленні.

    2 . Розвиваючі : розвивати дослідницькі навички, навички самостійної роботи,розвивати монологічну мову учнів, уміння узагальнювати, робити висновки;

    3 . Виховні : виховувати інтерес та любов до предмета, слова, книги;виховувати вміння слухати, оцінювати,працювати у групі, вести діалог.

    Хід уроку

    1. Організаційний момент.

    Здрастуйте, хлопці! Сідайте.

    Оформлення зошитів.

    2. Мотивація до навчальної діяльності.

    Хлопці,на дошці написана тема уроку: МИНОСІНІ.

    Бачу ваші посмішки та здивування на обличчях. Але незабаром вам все стане зрозуміло – ви зможете розшифрувати це слово.

    А поки що побажаємо один одному плідної роботи. Діти, підберіть, будь ласка, схожі за значенням слова, якими можна замінити слово «плідною».

    (Хорошою, продуктивною та ін.)

    Скажіть, як називаються слова близькі за значенням, але різні за написанням?

    (Синоніми)

    А тепер спробуйте розшифрувати кумедне слово та записати тему уроку.

    (МИНОСИНІ - синоніми, у слові поміняли місцями склади)

    Так, сьогодні на уроці ми ще ближче познайомимося із синонімами

    Хлопці, а що ми повинні дізнатися, які цілі нашого уроку?

    (Що таке синоніми? Як правильно вживати їх у мові? Навіщо вони потрібні у мові?

    3. Вивчення нового матеріалу.

    Хто зможе дати більш точне визначення синонімів?

    Молодці. Давайте перевіримо відповідь за підручником. Але ви зараз не просто читатимете матеріал, а під час вивчення відзначати олівцем (маркувати) те, що вам вже відомо, «галочкою» (\/), а нове - знаком оклику (!). (Учні читають новий матеріал, маркують, потім коментують те, що і як позначили. Порівнюють прочитане зі своєю відповіддю, уточнюють, оцінюють відповідь однокласника)

    Діти, подивіться на слова (на дошці або на слайді презентації):сміятися, реготати, заливатись, пирхати, пирскати . Скажіть, чи можна назвати ці слова синонімами і чому? Чим вони відрізняються? (Різне стилістичне забарвлення: нейтральне, книжкове, розмовна лексика)

    А чи можна ці слова назвати синонімами:гуркіт, галасливий, тріщати ? (Їх не можна назвати синонімами, тому що вони є різними частинами мови)

    Давайте спробуємо підібрати якнайбільше синонімів до словаВродливий . Пограємо: хто більше слів напише за 2 хвилини, той переможець. (Учні підраховують записані ними слова. Той, хто має більше, зачитує вголос. Інші коригують, доповнюють)

    Згадайте, як називається ціла група слів, що складається з кількох синонімів? (Синонімічний ряд)

    Хлопці, скажіть, будь ласка, а де можна знайти найповніший перелік синонімів? (У словнику синонімів).

    (Вчитель демонструє словники, м.б. на слайдах презентації, і показує, як будується словникова стаття) .

    4. Закріплення вивченого матеріалу.

    Словникова робота .

    - Хлопці , зверніть увагу: на дошці записана група слів, які представляють синонімічний ряд:

    великий, величезний, величезний, гігантський, колосальний, велетенський.

    Визначте лексичне значення слів, поясніть, у якому слові ознака

    проявляється більшою мірою, у якому - меншою.

    Гра «Підкажи слівце».

    Пропоную погратись. Я називаю слова - ви підбираєте синоніми.

    Іти - крокувати, виступати, ходити, нарікати (розг.), плестись (розг.),

    брести (розг.);поспішати - поспішати, поспішати (розг.);відвага - рішучість,

    мужність, сміливість, хоробрість;спека - спека, пекло (розг.), жарища (розг.);

    великий - Великий, здоровенний (розг.),сонце - світило, ярило (книжн., міф.) потім звіримося і ви оціните себе за якістю і кількістю записаного.

    Робота у малих групах .

    Радячись із сусідом по парті, розташуйте синоніми в порядку посилення ознакита підкресліть головне слово синонімічного ряду:

    кумедний, ненудний, захоплюючий, цікавий; марний, марний, безуспішний, безрезультатний, марний.

    Складіть можливі словосполучення: коричневі, карі (очі, шкарпетки), жорсткий, черствий, твердий, вчорашній (Хліб, диван, матеріал).

    Робота з текстом .

    Прочитайте цей текст.

    Хлопці піднімалися на крутий пагорб. Підніматися було важко, і вони втомились. Коли піднялися на вершину пагорба, сіли відпочити та помилуватися околицею . (Текст на слайді)

    Чи сподобався він вам? Чому? (У тексті дуже багато невиправданих повторів). Давайте спробуємо замінити повторювані слова синонімами. (Вилазити, залазити ). Учні зачитують отримані тексти.

    5.Підсумки уроку .

    Отже, підіб'ємо підсумки.

    Навіщо служать синоніми у мові? (Допомагають уникнути повторів, передати думку більш точно, ясно. Служать для зв'язку речень у тексті. Роблять мову емоційною, виразною, красивою)

    Що нового ви дізналися на уроці?

    6. Рефлексія .

    7. Домашнє завдання.

    Виконати вправу підручника або вигадати загадку з використанням синонімів.Наприклад, як у цій загадці:

    Називаю паузу я так:

    Проміжок, інтервал, антракт.

    Ну а в школі неодмінно

    Я буваю … (зміна).

    Дякую за роботу на уроці.

    Поділитися